środa, 30 marca 2016



Jak czytają Polacy?

Blisko 2/3 Polaków przez rok nie przeczytało ani jednej książki


Znane są podstawowe wyniki badań czytelnictwa w Polsce. Wynika z niego, że zaledwie 37 procent Polaków i Polek przeczytało w 2015 roku przynajmniej jedną książkę. Krótki raport w postaci prezentacji, można znaleźć na stronie internetowej Biblioteki Narodowej.

Według raportu poziom czytelnictwa wyniósł 37%, gdzie:

· 27,2% to respondenci, którzy przeczytali 1-6 książek w ciągu roku poprzedzającego wizytę ankietera,

· 8,4% to respondenci, którzy przeczytali 7 i więcej książek w ciągu roku poprzedzającego wizytę ankietera.

W raporcie czytamy, że "podobnie jak w poprzednich latach zmienną najsilniej determinującą czytanie książek było wykształcenie – im wyższe, tym wyższy odsetek czytelników. Czytelnictwo jest także wyższe wśród kobiet niż wśród mężczyzn”.

Ponadto, w raporcie wyróżniono dwa typy "czytających", tj. 22% omniczytelników oraz 14% poza kulturą pisma (osoby te nie podjęły żadnej z aktywności wymienionych poniżej).

Omniczytelnik to ktoś, kto "przeczytał w ciągu miesiąca poprzedzającego badanie tekst o objętości przynajmniej trzech stron maszynopisu, w ciągu roku poprzedzającego badanie przeczytał co najmniej jedną książkę w całości lub we fragmencie, czytał w ciągu roku poprzedzającego badanie przynajmniej jedną gazetę lub czasopismo, w ciągu roku poprzedzającego badanie czytał wiadomości w internecie".

Zachęcam do zapoznania się z całością raportu


[ Źródło: http://www.lustrobiblioteki.pl/2016/03/biblioteka-narodowa-publikuje-wyniki.html http://www.bn.org.pl/aktualnosci/1093-podstawowe-wyniki-badan-czytelnictwa-za-rok-2015.html ]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz