piątek, 12 marca 2021

90. rocznica urodzin ks. prof. Józefa Tischnera - weź udział w konkursie!

W dniu dzisiejszym, 12 marca, mija 90. rocznica urodzin patrona naszej szkoły ks. prof. Józefa Tischnera. Urodził się 1931 roku w Starym Sączu, zmarł w Krakowie 28 czerwca 2000 roku. Jak sam mówił o sobie, był po pierwsze człowiekiem, później filozofem, a dopiero na trzecim miejscu księdzem, pośrednikiem między ludzką codziennością, akademicką filozofią a posługą kapłańską.

Przez całe życie związany z górami: krajobraz i ludzie budziły w nim nie tylko zainteresowanie, ale były inspiracją dla filozofowania – również po góralsku, jak w cieszącej się popularnością książce "Historia filozofii po góralsku", w której Tischner opowiada o historii filozofii, odwołując się do opowieści o życiu znajomych górali.

Imię tego wybitnego człowieka nasza szkoła przyjęła 26 marca 2014 roku. Postać sławnego filozofa przybliżana jest uczniom w ciągu roku w różny sposób. Corocznie organizowaliśmy konkurs pn. Poznajemy naszego patrona pt. „Urodziłem się w Starym Sączu …”, dlatego także w tym roku, mimo panującej pandemii i zamknięcia stacjonarnej nauki w szkole, zapraszamy uczniów do wzięcia udziału w konkursie. Tym razem proponujemy konkurs fotograficzno-plastyczny. Do wyboru są następujące tematy:

Z profesorem Tischnerem nam po drodze… (wykonaj zdjęcie lub ilustrację do hasła).

Bogactwo treści w hymnie szkoły (zilustruj hymn naszej szkoły za pomocą rysunku, zdjęć, grafiki lub prezentacji).

Należy wykonać skan lub wyraźne zdjęcie swojej pracy i przesłać ją do szkolnej biblioteki w aplikacji Microsoft Teams. Na prace czekamy do końca kwietnia.

Zachęcamy do poznawania patrona szkoły wszystkich podziwiających wielkiego Starosądeczanina, zgłębiania mądrości, która otwiera nas na drugiego człowieka i na świat. Ksiądz profesor wskazywał na swoje korzenie, mówiąc: „Mój krajobraz fundamentalny bierze się z gór i trochę z szumu Dunajca. Natomiast horyzont religijny z tych drewnianych kościółków, wśród których wyrastałem – z kościółka w Jurgowie, z kościółka w Łopusznej. A trochę też ze Starego Sącza i tamtejszej tradycji franciszkańskiej”. Warto odkrywać piękno Sądecczyzny, podążając śladami tego wielkiego człowieka.

 

 Fot. Graffiti przy budynku szkoły przedstawiające ks. Tischnera, którego autorem jest Mgr Mors.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza